Logo Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto.
Powróć do: ORKIESTRA I MAŻORETKI

MAŻORETKI

Historia zespołów mażoretkowych  liczy  ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji.   Mażoretki to piękne, młode dziewczęta, ubrane w paradne stroje, które z prezencją maszerują przed orkiestrą i prezentują swoje popisy żonglerskie zwane twirlingiem. Urocze tancerki swym urokiem osobistym, charakterystycznym ubiorem i ruchem,  często skupiają na sobie całą uwagę publiczności, która długo pozostaje pod ich czarem.

Zespół Mażoretki Sigma obecnie działa przy Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto, funkcjonuje od 2009 roku i ściśle współpracuje z Orkiestrą Staromiejską.  Cechuje go wyjątkowość, oryginalność, niepowtarzalność co do stylów układów. Uczęszcza do niego 30 pięknych, młodych dziewcząt z terenu całej gminy. Dziewczyny wykonują układy marszowo-taneczne   i prezentują efektowne choreografie  z pomponami, wstążkami  oraz  z batonami , potocznie zwanymi pałeczkami marszowymi. Mażoretki Sigma uczestniczą w paradach ulicznych i koncertach wraz Orkiestrą Staromiejską, której Dyrygentem jest Pan Krzysztof Pydyński. 

Poprzez treningi i prace zespołową mażoretki pokochały tą wyjątkową formę tańca, znalazły miły  sposób spędzania czasu wolnego. Opiekun zespołu, pani Justyna Tomczak,  za główny cel pracy na niwie kultury stawia sobie budzenie i rozwijanie pasji tanecznej wśród dzieci  i młodzieży z terenu Gminy Stare Miasto. Zespół prezentuje się  mi. podczas Gal Samorządowych w Gminie Stare Miasto, Dni Staromiejskich, Gminnego Dnia Kobiet, finału WOŚP w C.H. Ferio, Piknikach rodzinnych, Dniach Strażaka, Dożynek, Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kramsku, Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kleczewie czy Wrzesińskim Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych oraz uroczystości zaślubin.     

Największe sukcesy zespołu to wyróżnienie w Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie w roku 2016, drugie miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie w roku 2015, uhonorowanie opiekuna zespołu Statuetką Kariatyda dla animatora kultury wspierającego kulturę na terenie subregionu konińskiego, nagroda Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu za działania na rzecz mażoretek w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.

 

Justyna Tomczak