Warsztaty Ogrodnicze ,,Eko-Ogródki" - relacja
W dniu 19.07 Filia w Liścu wielkim zamieniła się w kreatywne centrum ogrodnicze. Dzieci z pobliskiego przedszkola miały wyjątkową okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia eko-ogródków, które miały na celu nie tylko edukację, ale także zabawę i integrację z naturą. Warsztaty te miał za zadanie zaszczepić w dzieciach miłość do przyrody oraz nauczyć je podstaw ogrodnictwa i ekologii.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego czytania książeczki o tematyce ogrodniczej i ekologicznej. Dzieci z uwagą słuchały historii, który wprowadził je w temat ogrodnictwa w sposób przystępny i interesujący. Po przeczytaniu bajki, przyszedł czas na prezentację narzędzi ogrodniczych. Pokazane zostały dzieciom różne narzędzia, takie jak łopatki, grabki, haczki, konewki i rękawiczki ogrodnicze. Każde narzędzie zostało dokładnie omówione, a dzieci mogły je dotknąć i obejrzeć z bliska. Było to również świetną okazją do zadawania pytań i wymianę zdań.
Następnie przyszedł czas na zabawę w zgadywanki. W koszyku uszykowane zostały różne warzywa, a zadaniem dzieci było odgadnięcie, jakie to warzywo. Było tam ponad 15 różnych warzyw tj. marchewki, pomidory, ogórki, sałata itd. Największa zagadkę stanowił dla dzieci patison i bób.
Ostatnim punktem warsztatów było sadzenie warzyw tworząc eko-ogródek. Dzieci zobaczyły, że można użyć przedmiotów przeznaczonych do recyklingu tj. tacki, patyczki od lodów czy słomki. Dzieci otrzymały również doniczki, ziemię i nasionka różnych warzyw. Pod okiem Pani bibliotekarki i pań przedszkolanek, dzieci samodzielnie sadziły nasionka, a następnie podlewały je przy użyciu konewki. Dzieci były bardzo zaangażowane i z dumą prezentowały swoje małe ogródki. Warsztaty były niezwykle udane i z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci. Mamy nadzieję, że już wkrótce będą mogli zobaczyć wzrastające warzywa i zioła takie jak: rzodkiewka, fasola, rzeżucha czy melisa. Było to nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale także wspaniała zabawa, która nauczyła najmłodszych odpowiedzialności i miłości do przyrody.
Zrealizowano w ramach zadania „Cztery pory roku z Biblioteką” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!