Październikowe spotkanie DKK
22 października 2024r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Starym Mieście rozmawialiśmy o powieści Davida Sheffa „Mój piękny syn”.
Tak o książce pisze wydawca : ,,Pierwsza tak szczera historia buntu dorastającego chłopaka, opowiedziana przez ojca, który za wszelką cenę próbuje walczyć z uzależnieniem syna. Porywająca i rozdzierająca serce opowieść o miłości rodzica do dziecka, studium zdobywania życiowej mądrości. Przejmujące świadectwo ojca, który zadaje sobie pytanie, co zrobił (albo czego nie zrobił), że jego wspaniałe, zdolne i wrażliwe dziecko zaczęło się buntować, popełniać błędy i pogrążać w uzależnieniu. David bezustannie zadaje sobie pytanie, czy jest odpowiedzialny za nałóg syna. Czy zawinił rozpad małżeństwa rodziców Nica? Czy można było jakoś zapobiec zbliżającemu się dramatowi? Czy cała rodzina musi cierpieć z powodu uzależnienia najstarszego dziecka?’’
Opisana w książce historia poruszyła Klubowiczów. Pokazała nam czym są narkotyki, jak to jest mieć w życiu osobę uzależnioną i to, jak ważne jest, aby mimo wszystko nie obwiniać się za uzależnienie swoich bliskich, pamiętając przy tym, jak ważna jest determinacja i wspieranie takiej osoby. Jak zauważyli klubowicze - już nigdy nie spojrzą na żadne uzależnienie tak jak kiedyś. Wiele faktów naukowych i samego doświadczenia autora naprawdę otwiera oczy. Jest to bardzo wzruszająca, wstrząsająca i poruszająca książka, dająca do myślenia. To książka, którą po prostu warto przeczytać. Polecamy!
Zapraszamy do przeczytania recenzji książki:
David Sheff Mój piękny syn
To książka oparta na autentycznej historii, przedstawiająca z perspektywy Ojca, wykształconego człowieka, z amerykańskiej klasy średniej, przebieg walki o wyjście z uzależnienia od narkotyków przez Syna. Jest to także opis silnego współuzależnienia Ojca. Jednak pewnie większość osób w podobnej sytuacji staje się współuzależniona.
Spodziewałam się raczej historii życia głównych bohaterów, podczas, gdy dostałam ją poprzetykaną dużą ilością tekstu o charakterze naukowym i informacyjnym. Trzeba przyznać, że autor książki posiadł ogromną wiedzę w temacie leczenia, wspomagania i szeroko pojętego problemu narkomanii w USA. Umiejętnie wplata zdobyte informacje do tekstu, jednak w moim odczuciu w pewnym momencie było ich za dużo. Czytając po raz kolejny opis wyników badań czy eksperymentów, czułam znużenie. Była to pierwsza przeczytana przeze mnie książka podejmująca szczegółowo tak tragiczny temat, napisana z perspektywy rodzica chorego. Poznanie tego punktu widzenia bardzo dużo mi dało; sprawiło, że mogłam jeszcze mocniej wczuć się w ten problem. Sposób, w jaki ojciec portretuje chorego syna rzuca się jego subiektywny, pełen miłości i troski opis ukochanego, zagubionego dziecka.
Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym tym trudnym tematem oraz tym, którzy chcą poczuć, jak wielka i nieograniczona potrafi być miłość rodzica do własnego dziecka.
DKK Wanda Majchrzak
Na spotkaniu nasza klubowiczka pani Alicja zaprezentowała swoją najnowszą książkę „Czasy lwowskie Witolda Friemanna na podstawie dziennika „Słowo Polskie” (lata 1920-1929)”. Autorka - muzykolog, absolwentka UJ w Krakowie, w latach 1974-1983 pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Muzykologii UA.M w Poznaniu, obecnie na emeryturze, pełni funkcję wiceprezesa Konińskiego Towarzystwa Muzycznego i nadal pracuje naukowo. Jest autorką licznych prac naukowych dotyczących sylwetek kompozytorów barokowych. Współpracując z Konińskim Towarzystwem Muzycznym wydała liczne artykuły (w tym obszerny: Historia budynku, obecnej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie, 2014) i dwie samodzielne publikacje dotyczące Witolda Friemanna.
Premiera najnowszej książki "Czasy lwowskie Witolda Friemana" odbędzie się 8 listopada w KTM w Koninie. Gratulujemy!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!