Grzybobranie - relacja
16 sierpnia nasza biblioteka zamieniła się w centrum wiedzy mikologicznej. Pojawiła się wystawa fotograficzna, eksponaty z zarodnikami, żywe i suszone owocniki grzybów polskich i egzotycznych. Stało się tak za sprawą Justyna Kołka – grzyboznawcy, który popularyzuje wiedze o tych niezwykłych organizmach.
W Polsce występuje ich aż 7 tyś. gatunków, a las bez grzybów dosłownie udusi się w ciągu kilku lat. Tego wszystkiego i mnóstwa innych ciekawostek o ekosystemach leśnych dowiedzieli się uczestnicy spotkania z naszym gościem.
Pan Justyn to wyjątkowe połączenie ogromnej wiedzy, skromności i doświadczenia życiowego. Dzielił się wiedzą mykologiczną, anegdotami z jego działalności jako grzyboznawcy, ale też nie unikał opowiadania o trudnych momentach ze swojego prywatnego życia. Kiedy po spotkaniu w bibliotece uczestnicy ruszyli do lasu czuli się niemal jak starzy znajomi.
W lesie zgodnie z oczekiwaniami zbiory były bardzo mizerne, ale za to otrzymaliśmy kolejną dawkę wiedzy niezbędną grzybiarzowi w ternie. Więc wyprawa była jak najbardziej udana.
Zrealizowano w ramach zadania „Cztery pory roku z Biblioteką” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!